SOCAR AQŞ “Günəşli” yatağında daha bir quyunun qazma işlərini uğurla başa çatdırdı
SOCAR AQŞ 7 saylı dəniz stasionar özülündən 356 nömrəli quyunun qazma işlərini keyfiyyətlə, ətraf mühitə zərər vurmadan və təhlükəsiz şəkildə yekunlaşdırmışdır.
Quyu yekun təsdiqlənmiş profilə uyğun olaraq qazılmış və sifarişçi SOCAR-ın “Azneft” İstehsalat Birliyinə təhvil verilmişdir.
Quyunun qazılması zamanı Sağlamlıq Texniki Təhlükəsizlik Ətraf Mühitin Mühafizəsi tələblərinə uyğun işlər aparılmış, heç bir bədbəxt hadisə, zədələnmə və quyuda udulma ya təzahür baş verməmişdir.
356 saylı quyunun 8 ½” seksiyasının (ikinci lülə) qazılması zamanı qazma alətinin aşağı hissəsində təkmilləşdirmə aparılmış və seksiya tam profilə uyğun olaraq qazılmışdır.
Nəticədə 7” istismar kəməri uğurla endirilib sementlənmiş və sifarişçiyə yüksək hasilatla təhvil verilmişdir.
SOCAR AQŞ-nin Baş Direktoru Samir Mollayev demişdir: “Quyunun qazılmasında iştirak edən, yaranan çətinliklərin həllində öz töhfəsini verən, qərarların icrasına məsuliyyətlə yanaşan və əməliyyatların düzgün qaydada yerinə yetirilməsində rolu olan SOCAR-ın “Azneft” İstehsalat Birliyinə və SOCAR AQŞ-nin hər bir əməkdaşına təşəkkür edirik. Biz inanırıq ki, gələcəkdə də quyular planlaşdırılmış qaydada heç bir problem olmadan qazılacaq və əməliyyatlar uğurla icra ediləcəkdir.”

SOCAR AQS has successfully completed drilling of another well at Gunashli field
SOCAR AQS has completed the drilling of the well 356 from the offshore platform 7, meeting all quality, environmental standards, and in a safe and reliable manner.
The well has been drilled to the total depth as per final approved profile and delivered to SOCAR's Azneft Production Union, SOCAR AQS’ long-term customer.
The drilling of the well has been carried out in full compliance with HSE requirements with no accident, injury, loss or leak, throughout the well operations.
During sidetracking of 8 ½” section of the well number 356, bottom hole assembly improvements were made, and section was drilled in full accordance with the profile.
Consequently, 7” casing was successfully run, cemented and delivered to the customer with high production rate.
“We thank SOCAR's Azneft Production Union and SOCAR AQS employees who contributed to the successful drilling of the well while addressing all challenges, and making the right decisions during the delivery of the operations. We are confident that going forward, all other wells will also be drilled according to the schedule, without any problem, and drilling operations will be carried out successfully”, said General Director of SOCAR AQS Samir Mollayev.