SOCAR AQS Bakıda unikal dinamik simulyatorlarla təchiz olunmuş Qazma Tədris Mərkəzini açdı
20 Dekabr 2019-cu il tarixində Bakıda Xəzər Hövzəsi regionunun ən müasir Qazma Təlim Mərkəzi hesab edilən – Baku Drilling School açılıb.
Baku Drilling School-un açılış mərasimində yerli və beynəlxalq neft-qaz sənayesinin nüfuzlu təmsilçiləri hesab edilən SOCAR, BP, Total, Halliburton, Schlumberger, Weatherford, Gulf Drilling, Turan Mühəndislik və Qazma MMC və s. şirkətlərin yüksək nümayəndə heyəti iştirak edib.
Baku Drilling School ən innovativ qazma simulyatorları və beynəlxalq təcrübəyə malik mütəxəssisləri ilə regionda peşəkar qazmaçılar yetişdirəcək.
Neft-qaz sənayesinin müxtəlif sahələrinə dair 40-dan çox təlim proqramlarını təklif edən Baku Drilling School regionda Quyuya Nəzarət Beynəlxalq Forumu (IWCF), Qazma Podratçılarının Beynəlxalq Assosiasiyası (IADC) və Dənizdə Neft Sənayesi Təlim Təşkilatı (OPITO) kimi nüfuzlu təsisatların akkreditasiyalarını əldə etmiş ilk təlim mərkəzidir.
Təlim mərkəzində dünyanın ən son çoxfuksional simulyatoru hesab edilən Endeavor XI Platinum dinamik simulyatoru quraşdırılıb. Endeavor XI Platinum simulyatoru layın geofiziki və geoloji xüsusiyyətlərini öncədən proqramlaşdıraraq quyuların qazılması zamanı baş verə biləcək mürəkkəbləşmələri və riskləri öncədən proqnozlaşdırmaqda və qarşısını almaqda mütəxəssislərə unikal təcrübə imkanı yaradır. Təlim iştirakçıları simulyatorun geniş imkanlarından yararlanaraq GeoCube modelinin 3D formatı vasitəsilə istənilən qazma qurğusunu və quyuları əhatəli təsvir və idarə edə bilir. Əldə olunmuş təcrübə sayəsində gənc kadrlar həm peşəkarlıq, həm də psixoloji baxımdan real qazma şəraitindəki tapşırıqların öhdəsindən uğurla gəlmək iqtidarında olurlar.
Baku Drilling School’’ MMC-nin direktoru, Nəriman Müstafayev bildirib: “Mərkəzin yaradılmasında bilavasitə böyük rolu olan SOCAR AQŞ yenilikçiliyi və öncüllüyü ilə bizə nümunədir. Əminəm ki, biz keyfiyyətli təlim proqramlarımızla və uğurlu fəaliyyətimizlə bu etimadı doğruldacağıq!”
Tədbirdə ‘’Baku Drilling School’’ MMC ilə Bakı Ali Neft Məktəbi, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan-Fransa Universiteti və Azərbaycan Texniki Universiteti arasında potensial əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumları imzalanıb.

SOCAR AQS opens Drilling Training Center in Baku with unique dynamic simulators
Baku Drilling School (BDS), the most advanced Drilling Training Center in the Caspian Basin was opened in Baku on 20 December 2019.
Prominent representatives of the local and international oil and gas companies such as SOCAR, BP, Total, Halliburton, Schlumberger, Weatherford, Gulf Drilling, Turan Engineering and Drilling LLC and so on attended the opening ceremony.
Baku Drilling School will support the training of drilling professionals for the region by international experts and using the most innovative drilling rig simulators.
BDS, offering more than 40 training programs in various fields of the oil and gas industry, is the first training center accredited by International Well Control Forum (IWCF), the International Association of Drilling Contractors (IADC) and the Offshore Petroleum Industry Training Organization (OPITO) in the region.
Endeavor XI Platinum, the most advanced multi-functional simulator of the world has been installed in the training center. Endeavor XI Platinum will give specialists a unique opportunity to forecast any complication and risks which can occur during drilling by programing geophysical and geological peculiarities of the layer. Training participants will be able to use wide opportunities of the simulator and visualize and control any drilling rigs and wells using the 3D of the GeoCube model. The experience will help young professionals successfully cope with tasks in real-life drilling, both professionally and psychologically.
“SOCAR AQS, which has played an important role in the creation of the center, is an example for us with its innovativeness and excellence. I am sure that we will justify this confidence with our quality training programs and our successful activities!”.
Baku Drilling School LLC signed a Memorandum of Understanding for potential cooperation in training programs with Baku Higher Oil School, Azerbaijan State University of Oil and Industry, Azerbaijan-French University and Azerbaijan Technical University at the event.