Enerji Hakatonunun qalibləri “Planet üçün yarat 2020” yarışmasının virtual mərhələsində iştirak edib
SOCAR AQŞ və Texas A&M Universitetinin birgə təşəbbüsü ilə keçirilən Enerji Hakatonunun qalibi olan üç komanda 14-16 fevral 2020-ci il tarixlərində Texas A&M Universitetinin təşkil etdiyi Planet  üçün yarat 2020 (Invent for the Planet 2020) yarışmasının virtual mərhələsində iştirak edib. Komandalar hakatonun əvvəlində verilmiş məsələnin həlli üzərində 48 saat dayanmadan çalışaraq öz həllərini təklif edib.
Virtual yarışmanın iştirakçıları öncə SOCAR AQŞ və Texas A&M Universitetinin birgə təşəbbüsü və Innoland İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin dəstəyi ilə 7-9 fevral 2020-ci il tarixlərində keçirilən Enerji Hakatonunda yarışıblar. İştirakçı komandalar spesifik enerji problemi ilə bağlı yaradıcı həllər və prototiplər irəli sürüb.   Dayanıqlı cəmiyyət, qlobal enerji problemlərinin həllinə həsr olunan layihə zamanı müxtəlif universitetlərin tələbələ və magistrlərindən ibarət 10 komanda yarışıb.  Azərbaycan-Fransız Universitetinin tələbələrindən ibarət (UFAZ) “Deep divers”, Bakı Mühəndislik Universitetinin tələbələrindən ibarət “E- zone” və  Moskva Dövlət Universitetinin Bakı Filialının tələbələrindən ibarət “Amirli” komandası Enerji Hakatonunun qalibi olaraq Planet  üçün yarat 2020 (Invent for the Planet 2020) yarışmasının virtual mərhələsində iştirak hüququ əldə ediblər.
Virtual yarışmanın qalibi olacaq komanda isə Planet  üçün yarat 2020 (Invent for the Planet 2020) yarışmasının 30 mart-2 aprel tarixlərində ABŞ-ın Texas ştatında keçiriləcək final mərhələsində ölkəmizi təmsil edəcək.
Müsabiqə ilə bağlı bütün xərclər SOCAR AQŞ tərəfindən qarşılanır. Yarışmanın nəticəsi olaraq innovativ ideyalar daha sonra inkişaf etdirilə, ölkə sərhədlərini aşan beynəlxalq startup layihəsinə çevrilə bilər.

Winners of Energy Hackathon participated in the virtual stage of Invent for the Planet 2020 competition
Three teams winning Energy Hackathon organized at the initiative of SOCAR AQS and Texas A&M University participated in the virtual stage of Invent for the Planet 2020 competition on February 14-16, 2020. The teams continuously worked 48 hour on a problem given at the start of the hackathon and offered their own solutions
Participants of the virtual competition first competed in Energy Hackathon held on February 7-9, 2020, with the joint initiative of the SOCAR AQS and Texas A&M University and with the support of the Innoland Incubation and Accreditation Center. The teams presented creative solutions and prototypes regarding specific energy problems. 10 teams consisting of Bachelor and Master’s degree students from various universities competed in the project dedicated to solution of sustainable society and global energy problems. “Deep Divers” team representing French-Azerbaijani University (UFAZ), E-zone” team representing Baku Engineering University and “Amirli” team representing Baku branch of Moscow State University obtained right to participate in the virtual stage of Invent for the Planet 2020 competition as winners of the Energy Hackathon.
The winner of the virtual competition will get the opportunity to represent Azerbaijan in the final stage of Invent for the Planet competition, which will be held in Texas, USA on March 30 – April 2.
All the expenses for participation in the competition will be covered by SOCAR AQS. As a result of this competition, innovative solutions can be developed further to an international startup project.