SOCAR AQŞ-nin maliyyə dəstəyi ilə “Dünyanı gəzən Molla Nəsrəddin” kitabının 2-ci cildi çap edilib
Noyabrın 27-də SOCAR AQŞ-nin maliyyə dəstəyi ilə hazırlanan “Dünyanı gəzən Molla Nəsrəddin” kitabı və www.mollanasreddin.az  portalının təqdimatı olub. Kitabda  Orta Asiya və Türkdilli xalqlar, o cümlədən Balkan coğrafiyasından toplanmış lətifələr yer alıb.
Kitabın təqdimatı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Molla Nəsrəddin lətifələri: Müasir Elmi Yanaşmalar və Milli Folklorşünaslıq Təcrübəsi” mövzusunda keçirilən respublika elmi konfransında baş tutub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli Molla Nəsrəddin lətifələrinin folklor materialları içərisində fəlsəfi dərinliyi ilə seçilən nümunələrdən biri olduğunu deyib.
SOCAR AQŞ-nin maliyyə dəstəyi ilə hazırlanan “Dünyanı gəzən Molla Nəsrəddin” kitabının birinci cildi  ötən il işıq üzü görüb. Kitab Azərbaycan ərazisində yayılmış Molla Nəsrəddin lətifələrinin toplusundan ibarət ilk məcmuədir.

The 2nd volume of the book " Molla Nasreddin traveling around the world" has been published with financial support from SOCAR AQS.
The book "Molla Nasreddin traveling around the world" and www.mollanasreddin.az portal prepared with financial support from SOCAR AQS were presented on 27 November.  The book contains anecdotes collected from Central Asia and Turkic nations, including the Balkans.
Presentation of the book took place at the Central Scientific Library of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) during the Republican Scientific Conference "Molla Nasreddin's Anecdotes: Modern Scientific Approaches and Experience of National Folklore" organized by the Institute of Folklore.
Speaking at the event, academician Teymur Karimli, academic secretary of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS, stated that Molla Nasreddin's anecdotes are one of the most philosophical examples of folklore.
The 1st volume of the book "Molla Nasreddin traveling around the world" prepared with the financial support from SOCAR AQS was published last year.  The book is the first collection of Molla Nasreddin's anecdotes circulated throughout Azerbaijan.