SOCAR AQŞ BMT-nin təşkil etdiyi Məsuliyyətli Biznes Konfransında iştirak edib
BMT-nin təşkilatçılığı ilə 26 noyabr, 2019-cu ildə Bakı şəhərində Məsuliyyətli Biznes Konfransı keçirilib. SOCAR AQŞ-nin də qatıldığı tədbirdə Azərbaycanın aparıcı biznesləri BMT-nin Qlobal Sazişinin prinsiplərinin və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin fəaliyyət və strategiyalarına salınmasını müzakirə ediblər.
Dövlət orqanları, bizneslər, beynəlxalq təşkilatlar, vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə Dayanıqlı İnkişaf üçün 2030 Gündəliyinin icrasında biznesin rolu əsas müzakirə mövzusu olub. BMT-nin rezident əlaqələndiricisinin ofisi, UNİCEF, BMT-nin Qlobal Sazişi, BMT Qadınlar və BMT-nin İnkişaf Proqramının birgə təşkil etdiyi konfransda BMT-nin Qlobal Sazişinin 10 prinsipinin biznes siyasətləri və təcrübələrinə inteqrasiyasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Konfrans çərçivəsində baş tutan seminarlar zamanı iştirakçılar dayanıqlı biznes təcrübələrinin uğurlu nümunələrini və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) şirkətlərin maliyyə, əməliyyat və qərarların qəbulu proseslərinə inteqrasiyası yollarını müzakirə ediblər. Çıxış edənlər həmçinin korporativ mühitdə gender bərabərliyi və qadınların qabaqcıl vəzifələrə irəli çəkilməsini təşviq edən prinsiplərin dəstəklənməsində bizneslərin rolu haqqında danışıblar.
2000-ci ildə əsası qoyulmuş BMT-nin Qlobal Sazişi daha dayanıqlı və məsuliyyətli bizneslərin yaradılması üçün çərçivəni təklif edir. 160-dan çox ölkədən 10 min şirkət və 3 min qeyri-biznes qurumu, eləcə də 60-dan çox yerli şəbəkəni bir araya gətirən BMT-nin Qlobal Sazişi bu gün dünyanın ən böyük korporativ dayanıqlılıq təşəbbüsüdür.

SOCAR AQS attended the Responsible Business Conference organized by UN
The Responsible Business Conference, organized by UN, was held in Baku on 26 November 2019. During the event attended by SOCAR AQS, the leading Azerbaijani businesses discussed the implementation of the principles of the UN Global Compact and Sustainable Development Goals in their activity and strategies.
Role of business was the main topic of discussion in implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development during the event attended by the representatives of government agencies, businesses, international organizations and civil society. The importance of integration of 10 principles of the UN Global Compact into business policies and practices was highlighted during the conference jointly organized by the UN Resident Coordinator Office, UNICEF, the UN Global Compact, UN Women and the United Nations Development Program.
Participants discussed successful examples of sustainable business practices and ways of integrating Sustainable Development Goals (DIMs) into companies' financial, operational and decision-making processes during the seminars which were held within the framework of conference. Speakers also spoke about the role of businesses in supporting the principles of gender equality and promotion of women in the corporate environment.
Established in 2000, the UN Global Compact offers a framework for creating more sustainable and responsible businesses. The UN Global Compact, bringing together 10,000 companies and 3,000 non-profit organizations from over 160 countries, as well as more than 60 local networks, is the largest corporate sustainability initiative in the world today.