SOCAR AQŞ Hesabatlılıq üzrə Qlobal Təşəbbüslər Cəmiyyətinə üzv olub
SOCAR AQŞ hesabatlılıq və şəffaflıq üzrə beynəlxalq standartları hazırlayan nüfuzlu Hesabatlılıq üzrə Qlobal Təşəbbüslər Cəmiyyətinə (GRI) üzv olmaqla bu sahədə Azərbaycan müəssisələri arasında ilkə imza atıb.
GRI-yə qoşulmaqla müəssisə iqtisadi inkişafın mühüm amili kimi qiymətləndirilən şəffaflığın artırılması və hesabatlılığın yüksək səviyyədə qurulması, mütərəqqi idarəetmə, nəzarət forma və metodlarının yaradılması, monitorinq sisteminin təkmilləşdirilməsi və statistika infrastrukturunun yaxşılaşdırılması sahələrində qabaqcıl standartları tətbiq edir.
Məlumat üçün bildiririk ki, 1997-ci ildə təsis edilmiş və baş qərargahı Amsterdamda yerləşən GRİ hesabatlılıq standartlarına görə dünyada ən çox istinad edilən qabaqcıl beynəlxalq təşkilatdır. GRI dövlət təsisatlarını, özəl sektor və vətəndaş cəmiyyətlərini beynəlxalq standartlara istinad edərək fəaliyyətlərində şəffaflıq və hesabatlılıq meyarlarının əsas götürülməsinə dəvət edir.
Qeyd edək ki, istənilən təsisatın fəaliyyətində GRI standartlarının tətbiqi risklərin müəyyənləşdirməsi və idarə edilməsinə, maraqlı tərəflərlə konstruktiv əlaqələrin genişləndirilməsinə, rəqabətədavamlılığın, nüfuzun və etimadın artırılmasına əhəmiyyətli dərəcədə müsbət təsir edir.

SOCAR AQS is the first company in Azerbaijan to join the Global Reporting Initiative (GRI) Community, which develops international standards for sustainability reporting and transparency.
Through GRI the company applies cutting-edge standards for enhancing transparency and reporting, which are regarded as important factors in economic development, advanced management, establishing forms and methods, improving monitoring systems and data infrastructure.
The GRI, founded in 1997 and headquartered in Amsterdam, is the world's leading international organization for reporting standards. The GRI encourages public institutions, private sector and civil society to adopt criteria for transparency and reporting in their activities as requested by international standards.
It should be noted that the application of GRI standards in any institution has a significant impact to identify risks and management, enhancing constructive relationships with stakeholders, increasing competitiveness, reputation and confidence.