SOCAR AQŞ «Bulla -dəniz»yatağında daha bir quyu tikintisini uğurla və keyfiyyətlə başa çatdırdı
Milli qazma sənayesində ilk dəfə olaraq ümumi çəkisi havada 546 ton olan ikinci 13 3/8" aralıq kəmərin 5093 m dərinliyə, çəkisi 393 ton olan texniki 9 5/8" kəmərin isə 5620 m dərinliyə 25 dərəcə əyrilik bucağı altında birdəfəyə endirilməsi və sementlənməsi uğurla həyata keçirilib;
İlk dəfə olaraq, Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda yüksək təzyiqli və yüksək temperaturlu quyuların qazılması zamanı və o cümlədən, «Bulla -dəniz» yatağı üzrə V və VII horizontlardan beynəlxalq standartlara cavab verən süxur nümunələrinin götürülməsi uğurla həyata keçirilib;
İlk dəfə olaraq, «Bulla -dəniz» yatağında quyu lüləsi boyunca V horizontda və VII horizontun tavanına qədər geofiziki tədqiqat və lay təzyiqinin ölçülməsi işləri uğurla həyata keçirilib.
Məlumat üçün bildiririk ki, SOCAR AQŞ 6 saylı stasionar dəniz özülündən faktiki dərinliyi 6200 m olan 113 nömrəli quyunun tikintisi işlərini təhlükəsiz, keyfiyyətlə və ətraf mühitə heç bir ziyan vurmadan uğurla yekunlaşdırdı.
Qazma qurğusunun rəisi İlqar Məmmədov bildirib ki, 113 nömrəli quyuda həyata keçirilən bütün əməliyyatlarla (kəmər endirilməsi, sementlənmə və s.) bağlı «Azneft» İstehsalat Birliyi ilə vaxtaşırı müzakirələr aparılıb, müvafiq qərarlar qəbul edilib və sifarişçinin təyin etdiyi bütün texnoloji parametrlərə və tələblərə tam riayət olunub. ’’SOCAR AQŞ qazmaçıları dünyanın yüksək təzyiqli yataqlarından biri hesab edilən «Bulla-dəniz» də ilklərə imza atmaqla ən çətin sınaqların öhdəsindən uğurla gəldiklərini bir daha sübut etdilər. Əminliklə vurğulamaq istəyirəm ki, qazandığımız nailiyyətlər qarşımızda yeni geniş imkanlar açmaqdadır!’’.
Əminik ki, dəyərlərinə daim sadiq qalan SOCAR AQŞ həmişə olduğu kimi bu və növbəti quyuları da Keyfiyyət, Sağlamlıq, Texniki Təhlükəsizlik və Ətraf Mühitin Mühafizəsi (KSTTƏMM) tələblərinə uyğun, heç bir mürəkkəbləşməyə yol vermədən, nəzərdə tutulan vaxtdan tez və iqtisadi səmərəli şəkildə tikərək sifarişçiyə təhvil verəcəkdir.
Hal-hazırda SOCAR AQŞ dayaz sulu ‘’Günəşli ‘’yatağında yerləşən 7 və 11 saylı, “Qərbi Abşeron” yatağının 10 saylı və ‘’Bulla-dəniz’’ yatağında 6 saylı Dəniz Stasionar Özüllərində (DSÖ) qazma işləri aparır.
SOCAR AQŞ 2018-ci ilin noyabrından etibarən BMT-nin Qlobal Sazişinə qoşulub. Müəssisə 2019-cu ilin sentyabr ayında BMT-nin Qlobal Sazişi üzrə Lider şirkət elan olunub. Müəssisənin səhmdarları SOCAR, Nobel Oil Services və Abşeron Qazma MMC-dir.

SOCAR AQS has successfully completed drilling of another well on Bulla-Deniz field
• For the first time in the history of Azerbaijan drilling industry, SOCAR AQS has successfully ran full-string 13 3/8" intermediate casing in one stage with the total weight of 546 tons to the depth of 5,093 meters and next 9 5/8" casing with total weight of 393 tons to the target depth of 5,620m with the 25° inclination and subsequently performing quality cement jobs;
• SOCAR AQS is the first drilling company in the Azerbaijan sector of the Caspian Region to conduct coring operations from V Horizon and VII Horizon of HP/HT Bulla-Deniz field with compliance to international standards;
• For the first time, geophysical surveys and formation pressure measurements have been successfully implemented at the Bulla-Deniz field throughout the interval between the V Horizon and the top of VII Horizon.
SOCAR AQS has successfully completed the construction works on the well №113 with target depth of 6200 m, without any incidents and environmental pollution.
Rig manager Ilgar Mammadov said: ''As an integrated drilling and well services company SOCAR AQS and its professional personnel have proved that they are able to overcome all challenges by performing unique operations over Bulla-Deniz filed, which is one of the most challenging HP fields in the world.
It must be highlighted that all our achievements are providing new opportunities and prospects for our company! ''
The company also provides industry specific supply chain management, warehouse management and other related services. SOCAR AQS has been awarded and implements contracts in Ukraine and Bangladesh.
Recently, SOCAR AQS and China CAMC Engineering Co., Ltd. - IC İçtaş Construction Industries & Trade Inc. JV announced that they have signed drilling contract for the Expansion of Tuz Golu underground gas storage project in Turkey.