SOCAR AQŞ Türkiyədə yeni qazma müqaviləsi imzaladı
Böyük məmnuniyyət hissi ilə bildiririk ki, SOCAR AQŞ-nin törəmə şirkəti SOCAR AQŞ «Sondaj Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş» (SOCAR AQŞ Türkiyə) Türkiyənin ən böyük özəl neft və qaz operatorlarından biri olan Çalık Petroleum şirkəti ilə daha bir mühüm müqavilə imzalamışdır.
Müqaviləyə əsasən, “SOCAR AQŞ Türkiyə” Türkiyənin Diyarbəkir vilayətində quruda yerləşən beş neft quyusunun təhlükəsiz və səmərəli şəkildə tamamlanması üçün qazma xidmətlərini təmin edəcək.
“SOCAR AQŞ Türkiyə” səmərəliliyin artırılması və səs-küy səviyyəsinin azaldılması kimi xüsusiyyətlər daxil olmaqla, ənənəvi qazma qurğuları ilə müqayisədə əhəmiyyətli üstünlüklərə malik innovativ HH300 hidravlik qazma qurğusunu Türkiyədə ilk dəfə olaraq istifadə edəcək.
SOCAR AQŞ-nin Baş direktoru Samir Mollayev qeyd etmişdir: “Müştəri bazamızın şaxələndirilməsi Korporativ İnkişaf Strategiyamıza uyğundur. Bu yeni müqaviləni Türkiyədə imzalamaqla, işimizə olan öhdəliyimiz, innovativliyə olan yanaşmamız və daim mükəmməllik axtarışımız sayəsində uğur qazanacağımızı bilərək, qarşıdakı imkanları və çətinlikləri qəbul edirik”.
“Biz böyük məmnuniyyətlə Çalık Petroleum ilə tərəfdaşlıq edirik və əminik ki, təcrübəmiz bu müqavilə çərçivəsində həyata keçiriləcək fəaliyyətlər üçün təminat rolu oynayacaq”, deyə “SOCAR AQŞ Türkiyə”-nin Ölkə üzrə Meneceri Famil Xələfov bildirmişdir.
SOCAR AQŞ 2019-cu ildən bəri Türkiyədə qazma layihələri həyata keçirir və Türkiyə Respublikasının dövlət neft şirkəti olan «Turkish Petroleum Corporation» (TPAO) ilə imzalanmış son razılaşmalardan biri çərçivəsində daha dörd neft quyusu qazılacaq. SOCAR AQŞ həmçinin Türkiyədə Tuz Gölü yeraltı qaz anbarının genişləndirilməsi layihəsinə davam edir.
Mükəmməllik, təhlükəsizlik və dayanıqlılıq kimi məqsədlərə daim sadiq olmaqla, SOCAR AQŞ regionda və qlobal miqyasda qazma və quyu xidmətlərinin aparıcı təchizatçısı kimi öz mövqeyini möhkəmləndirməyi hədəfləyir.

We are pleased to announce that SOCAR AQS Sondaj Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş (SOCAR AQS Türkiye), a SOCAR AQS subsidiary, has signed another important contract with Çalık Petroleum, one of the biggest private oil and gas operators in Türkiye.
As per the contract, SOCAR AQS Türkiye will deliver drilling services for the safe and efficient completion of five onshore oil wells located in Diyarbakir province of Türkiye.
SOCAR AQS Türkiye will apply HH300, the first hydraulic rig to be used in Türkiye, an innovative installation that offers significant advantages over traditional rigs, including improved efficiency and reduced noise levels.
Samir Mollayev, General Director of SOCAR AQS said: “Diversification of our client base is in line with our Corporate Growth Strategy. By signing this new contract in Türkiye, we embrace the opportunities and challenges ahead of us, knowing that our dedication, innovation and relentless pursuit of excellence will lead us to success.”
Famil Khalafov, Country Manager of SOCAR AQS Türkiye said: “We are pleased to partner with Çalık Petroleum, and are confident that our expertise stands as a guarantee for the activities that will be performed under this contract.”
SOCAR AQS has been implementing drilling projects in Türkiye since 2019, and one of the recent agreements, with Turkish Petroleum Corporation (TPAO), state oil company of Republic of Türkiye, will see the drilling of another four oil wells. SOCAR AQS is also continuing the Tuz Golu underground gas storage expansion project in Türkiye.
By constantly focusing on excellence, safety and sustainability, SOCAR AQS aims to strengthen its position as a leading provider of drilling and well services in the region and globally.