SOCAR AQŞ daha bir mürəkkəb qazma layihəsini uğurla başa çatdırdı
SOCAR AQŞ mürəkkəb layihələrdən biri olan, eləcə də SOCAR-ın tarixində Günəşli yatağında ilk dəfə 8 saylı platformadan yan lülə quyusu qazıb.
Yan lülə quyusu Fasilə lay dəstəsinə uğurla qazılaraq sifarişçi SOCAR-ın “Azneft” İstehsalat Birliyinə təhvil verilmişdir.
Quyuda 6 5/8” istismar kəməri daxilində istiqamətləndirici qoyularaq, iki kəmərdən pəncərə kəsilərək yan lülə 2985 metr dərinliyə uğurla qazılmışdır. Qazma əməliyyatları yerinə yetirilərkən real zamanda təzyiqlərə, layların dəyişməsinə və quyu istiqamətinə nəzarət olunmuşdur.
Quyu layihə dərinliyinə qazıldıqdan sonra, 4 ½” istismar quyruq kəməri xüsusi asqı avadanlığı vasitəsilə uğurla endirilmişdir.
Udulmaya meyilli layların mövcudluğunu nəzərə alaraq SOCAR AQŞ bu quyuda ilk dəfə olaraq yeni texnologiyalardan istifadə etməklə istismar quyruq kəmərini sementləmişdir. İstismar quyruq kəməri quyuağzı avadanlıqla birgə plana uyğun olaraq kipliyə sınanmış, sifarişçi tərəfindən təyin edilmiş hədəflər üzrə obyekt tam açılmış və quyu yüksək debitlə istismara verilmişdir.
SOCAR AQŞ-nin Baş direktoru Samir Mollayev qeyd edib: “Yan lülə quyularının qazılması uzun illər istismarda olan bir çox quyunun debitini artırmaq üçün olduqca önəmlidir. Beləki, Günəşli yatağında 300-dən çox quyunun hasilatını yenidən bərpa etmək üçün yan lülə quyularının qazılması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu, ölkənin neft hasilatının uzunömürlülüyünün təmin edilməsinə, quyuların daha məhsuldar olmasına, eləcə də qazma işlərinin səmərəliliyinin artırılmasına xidmət edəcəkdir”.
Quyunun layihələndirməsində və qazılmasında vahid komanda kimi iştirak edən, əməliyyatların keyfiyyətlə və düzgün qaydada yerinə yetirilməsində SOCAR-ın “Azneft” İstehsalat Birliyinin rolu böyük olmuşdur.
Quyunun qazılması zamanı əməliyyatlar sağlamlıq, təhlükəsizlik və ətraf mühitin mühafizəsi tələblərinə uyğun aparılmışdır. Hal-hazırda quyuda mənimsəmə işləri uğurla davam etdirilir.
SOCAR AQŞ haqqında
Şirkət qabaqcıl qazma texnologiyalarını və yeni idarəetmə üsullarını tətbiq etməklə neft və qaz quyularının qazılması sənayesində çoxillik təcrübəyə malikdir. SOCAR AQŞ ölkənin qazma sənayesində innovativ yanaşmalar tətbiq edən lider şirkət olub, təhlükəsiz və etibarlı həllər təqdim edən uğurlu fəaliyyət təcrübəsinə malikdir.

For the first time in the history of SOCAR, SOCAR AQS has drilled side track well on the platform No. 8 in the Guneshli field, one of the most complex projects in the drilling context.
The sidetrack well was successfully drilled into the Fasila formation and delivered to SOCAR's Azneft Production Unit, SOCAR AQS’ long term client.
The sidetrack well was safely drilled to a depth of 2,985 meters with a whipstock installed in the 6 5/8" production casing, and a dual casing exit was performed. During the drilling operations, real-time monitoring of pressure, formation changes and directional control was conducted.
After the well was drilled to the target depth, a 4 ½” production liner was successfully run into the hole using customized liner hanger equipment.
Taking into account the presence of layers prone to losses, SOCAR AQS has cemented the production liner using new technologies for the first time in the well. The production liner was tested according to the plan along with the wellhead equipment, the facility has been put into operation according to the targets set by the customer Azneft PU and the well was delivered for completion resulting in high production rate.
Samir Mollayev, SOCAR AQS General Director, said: "The drilling of sidetrack wells is very important for increasing the production rate of many wells that have been in operation for many years. So, in order to restore the production of more than 300 wells in the Guneshli field, the drilling of sidetrack wells is of particular importance. This will contribute to ensuring the sustainability of oil production in the country, increasing well productivity and improving the efficiency of drilling operations."
SOCAR's Azneft Production Unit played an exceptional role, being part of the team during the designing and drilling of the well, and contributed to the high quality and proper completion of the operations.
Drilling operations were carried out in accordance with the requirements of health, safety and environmental protection. At present, completion works are being successfully continued.
About SOCAR AQS
The company has many years of experience in the field of oil and gas well drilling industry while providing advanced drilling technologies and applying new management methods. SOCAR AQS has pioneered innovative approach in the national drilling industry, and it has a proven track record of excellence in delivering safe and reliable solutions.