SOCAR AQŞ, Türkiyə Neft Şirkəti (TPAO) ilə qazma xidmətləri üzrə yeni müqavilə imzalayıb
Kompleks qazma və quyu xidmətlərinin idarə edilməsi şirkəti SOCAR AQŞ-nin törəmə şirkəti “SOCAR AQŞ Sondaj Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş” (SOCAR AQŞ Türkiyə), Türkiyə Respublikasının dövlət neft şirkəti olan Türkiyə Petrolları Anonim Ortaqlığı (TPAO) şirkəti ilə qazma xidmətləri üzrə mühüm müqavilə imzaladığını elan edir.
Müqaviləyə əsasən, SOCAR AQŞ Türkiyə, Türkiyənin cənub-şərq bölgəsində quruda yerləşən dörd neft quyusu üçün qazma xidmətləri göstərəcək.
Bu müqavilə enerji sektorunda strateji tərəfdaşlığı təmsil edən hər iki təşkilat üçün mühüm nailiyyətdir. Sazişin ölkənin ümumi neft hasilatını dəstəkləyəcəyi və regionda məşğulluğu artıracağı gözlənilir.
Bu əlamətdar hadisəni şərh edən SOCAR AQŞ-nin Baş direktoru Samir Mollayev qeyd edib: “SOCAR AQŞ Türkiyə öz zəngin təcrübəsindən və müasir texnologiyalardan istifadə edərək, layihə zamanı təhlükəsiz və səmərəli fəaliyyət göstərməyi və maksimum məhsuldarlığı təmin etməyi qarşısına məqsəd qoyub.”
“SOCAR AQŞ Türkiyə və TPAO arasında olan bu tərəfdaşlıq, regionun enerji sənayesinin inkişafını dəstəkləmək üçün qarşılıqlı öhdəliyi vurğulayır. Biz texniki təcrübəmizdən istifadə etməyi və hər iki tərəfə uğur gətirəcək uzunmüddətli əlaqələri inkişaf etdirməyi səbirsizliklə gözləyirik”, - SOCAR AQŞ Türkiyə üzrə menecer Famil Xələfov əlavə edib.
SOCAR AQŞ innovativ texnologiyaları və peşəkar işçi qüvvəsi ilə müştərilərin gözləntilərini mütəmadi olaraq qarşılayaraq etibarlı xidmət təminatçısı kimi nüfuz qazanmışdır. Şirkət həm mövcud, həm də potensial layihələr üçün təhlükəsiz və səmərəli nəticələr təqdim etmək öhdəliyinə sadiq qalaraq, TPAO-nun gələcək səyləri üçün etibarlı tərəfdaş olacaq.
SOCAR AQŞ haqqında:
Şirkət qabaqcıl qazma texnologiyalarını və yeni idarəetmə üsullarını tətbiq etməklə neft və qaz quyularının qazılması sənayesində çoxillik təcrübəyə malikdir. SOCAR AQŞ ölkənin qazma sənayesində innovativ yanaşmalar tətbiq edən lider şirkət olub, təhlükəsiz və etibarlı həllər təqdim edən uğurlu fəaliyyət təcrübəsinə malikdir.
SOCAR AQŞ Türkiyə haqqında:
SOCAR AQŞ Türkiyə 2019-cu ildə SOCAR AQŞ-nin törəmə müəssisəsi kimi təsis edilib. Şirkət eyni il Türkiyədə Tuz Gölü yeraltı qaz anbarının genişləndirilməsi layihəsi üzrə China CAMC Engineering Co., Ltd-IC İctas Construction Industries & Trade Inc. JV ilə qazma müqaviləsi imzalayıb. Müqaviləyə əsasən, SOCAR AQŞ Türkiyə, Türkiyənin Aksaray rayonunun Tuz Gölü bölgəsində 40 quyu qazaraq təhvil verib. Tuz Gölü yeraltı qaz anbarının genişləndirilməsi Türkiyənin təbii qaza olan tələbatını ödəmək üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir və SOCAR AQŞ Türkiyə bu mühüm missiyanın uğurla həyata keçirilməsinə töhfə verib.

SOCAR AQS Sondaj Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş (SOCAR AQS Türkiye), SOCAR AQS integrated drilling and well services management subsidiary, is pleased to announce that it has signed a critical drilling services contract with Turkish Petroleum Corporation (TPAO), state oil company of Republic of Türkiye.
Under the terms of the agreement, SOCAR AQS Türkiye will provide drilling services for the successful execution of four onshore oil-wells located in the southeastern region of Türkiye.
This agreement marks an important milestone for both organizations, representing a strategic partnership in the energy sector. It is expected to support the country’s overall oil production, as well as contribute to the employment in the region.
Samir Mollayev, General Director of SOCAR AQS said: “Leveraging its extensive experience and technology, SOCAR AQS Türkiye is committed to safely and efficiently deliver the operations and ensure maximum productivity throughout the project cycle.”
“This partnership between SOCAR AQS Türkiye and TPAO underscores a mutual commitment to drive growth and development in the region's energy industry. We look forward to utilizing our technical expertise and fostering a long-term relationship that will drive success for both parties,” added Famil Khalafov, Country Manager of SOCAR AQS Türkiye.
SOCAR AQS has earned the reputation of a reliable service provider by consistently exceeding client expectations through applying innovative technologies and deploying skilled and experienced workforce. The company will remain a trusted solution partner for TPAO’s possible future undertakings by committing to deliver safe and efficient results both for the existing and prospect campaigns.
About SOCAR AQS
SOCAR AQS is an integrated drilling and well services management company established in 2007 between State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR), Nobel Energy and Absheron Qazma LLC (AQS). The company has many years of experience in the field of oil and gas well drilling industry while providing advanced drilling technologies and applying new management methods. SOCAR AQS has pioneered innovative approach in the national drilling industry, and it has a proven track record of excellence in delivering safe and reliable solutions. SOCAR AQS is a member of International Association of Drilling Contractors since 2009, and it has fully complied with all applicable international standards.
About SOCAR AQS Türkiye
SOCAR AQS Türkiye was founded in 2019 as a subsidiary of SOCAR AQS. The company signed a drilling contract with China CAMC Engineering Co., Ltd-IC İctas Construction Industries & Trade Inc. JV, the same year, for the Tuz Golu Underground Gas Storage Expansion Project in Türkiye. As part of the contract, SOCAR AQS Türkiye drilled and commissioned 40 wells in the Tuz Golu area of the Aksaray region of Türkiye. The expansion of the Tuz Golu underground gas storage was vital to meeting Türkiye's demand for natural gas, and SOCAR AQS Türkiye contributed to the success of this critical mission.