SOCAR AQŞ Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna 1,5 milyon manat vəsait köçürüb
SOCAR AQŞ Koronavirus (COVID-19) xəstəliyinin ölkə ərazisində yayılmasının qarşısının alınması, vətəndaşların sağlamlığının qorunması məqsədi ilə ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin sahibkarlıq subyektlərinin sosial həmrəylik nümayiş etdirmələri barədə tövsiyələrinə tam dəstək olaraq bu istiqamətdə təşəbbüslərini davam etdirir. SOCAR AQŞ Prezident İlham Əliyevin martın 19-da Koronavirus pandemiyasına qarşı mübarizənin gücləndirilməsi, dünya bazarlarında baş verən kəskin dalğalanmaların əhaliyə, makroiqtisadi sabitliyə, məşğulluq və sahibkarlıq subyektlərinə mənfi təsirinin azaldılması ilə bağlı imzaladığı fərmana əsasən yaradılmış Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna 1,5 milyon manat məbləğində vəsait köçürüb. SOCAR AQŞ-nin daxil olduğu NEQSOL Holding-in tərkibindəki şirkətlər tərəfindən bu vəsait də daxil olmaqla müvafiq Fonda ümumilikdə 5 milyon manat vəsait köçürülüb.
Bundan əlavə, SOCAR AQŞ əməkdaşları təşəbbüs göstərərək, koronavirusun yayılması ilə mübarizə məqsədilə xaricdən böyük miqdarda qoruyucu maskaların, teplovizorların, dezinfeksiya vasitələri və avadanlıqlarının, test dəstlərinin və süni tənəffüs aparatlarının alınıb gətirilərək müvafiq qurumlara təhvil verilməsi işini təşkil ediblər.
SOCAR AQŞ Korporativ Sosial Məsuliyyət strategiyası çərçivəsində beynəlxalq təcrübəni əsas tutaraq Dünya Səhiyyə Təşkilatı, eləcə də Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi və Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın təlimatlarına uyğun olaraq Koronavirus (COVID-19) xəstəliyi ilə mübarizə və bu xəstəliyin yayılmasının qarşısının alınması məqsədi ilə fevral ayından başlayaraq müəssisədə lazımi tədbirlər həyata keçirir. Belə ki, müəssisə rəhbərliyinin əmri ilə Koronovirus pandemiyasına qarşı görülən tədbirlərin gücləndirilməsi  və icrasının nəzarətdə saxlanılması məqsədilə müəssisədə İşçi qrup yaradılmışdır.
Hazırda SOCAR AQŞ  bütün iş sahələrində çalışan işçilərinin, onların ailə üzvlərinin, əməkdaşlıq etdiyi təsisatların, o cümlədən müştərilərinin, podratçılarının və subpodratçılarının sağlamlığının qorunması istiqamətində maarifləndirmə və qabaqlayıcı tədbirləri ardıcıl olaraq həyata keçirir. SOCAR AQŞ həmçinin yaşlı və xüsusi qayğıya ehtiyacı olan əməkdaşlarını və onların ailə üzvlərini belə çətin sınaqda tək qoymur, onların sosial təcridi və təminatı üçün bütün müvafiq tədbirləri xüsusi həssaslıqla həyata keçirir.
Belə ki, bütün iş sahələrində sanitar-epidemoloji vəziyyət ciddi nəzarət altındadır, bütün iş sahələrinə girişlərdə teplovizorlardan istifadə edilir, işçilərin hamısı qoruyucu maska ilə təmin olunub, bütün iş ərazilərində əllərin dezinfeksiyası üçün stansiyalar qoyulub, koronavirusa yoluxmamaq üçün maarifləndirici videotəlimatlar və posterlər hazırlanıb və kollektivin hər üzvünə çatdırılıb, müəssisənin istifadəsində olan bütün iş və məişət sahələrində müntəzəm olaraq müvafiq dezinfeksiya işləri aparılır. Effektiv əlaqələndirmənin təşkili üçün “Qaynar xətt” əlaqə mərkəzi yaradılıb, əməkdaşların iş yerlərinə təhlükəsiz şəraitdə çatdırılmaları üçün müvafiq nəqliyyat vasitələri təşkil edilib, xəstəliyin geniş vüsət almaması istiqamətində ofis işçiləri üçün evdən işləmə rejimi tətbiq olunub, istehsalat sahələrində də yeni iş rejimlərə keçid üçün addımlar atılıb və işçilərin xarici ölkələrə ezam olunması müvəqqəti olaraq dayandırılıb. Bütün daxili və kənar iclaslar müasir texnologiyaların tətbiqi vasitəsilə onlayn rejimdə həyata keçirilir.
Müxtəlif coğrafi nöqtələrdə çalışan istehsalat işçilərimiz və evdən işləyən ofis işçilərimiz arasında ünsiyyətin, birliyin və ruh yüksəkliyinin  bu gərgin dövrdə daha da gücləndirilməsi üçün, SOCAR AQŞ korporativ onlayn radiosu fəaliyyətə başlamışdır.
İnsan Kapitalı bölməsi tərəfindən işçilərimizin inkişaf etdirilməsi üçün video təlimlər davam etdirilir. İnsan Kapitalı bölməsi həmçinin işçilərin və onların ailə üzvlərinin fiziki və psixoloji sağlamlığının qorunması üçün müxtəlif onlayn təşəbbüslər irəli sürür və tədbirlər həyata keçirir.
Qeyd edək ki, müəssisə əməkdaşları və onların ailə üzvləri arasında indiyədək koronavirusa yoluxma halı aşkar olunmayıb. Xəstəliklə mübarizəyə dair tədbirlər planının fasiləsiz icrası məqsədilə müəssisə daxilində yaradılan İşçi qrupu Novruz bayramı günlərində də öz fəaliyyətini onlayn rejimdə davam etdirərək, dövlət tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər, müəyyən edilmiş qaydalar və verilən göstərişləri daim izləyir və tətbiqi üçün lazımi addımlar atır.
SOCAR AQŞ dünyada və ölkədə baş verən müvafiq mürəkkəb çağırışa cavab olaraq həyata keçirilən ümumdövlət və ümumxalq tədbirlərinə öz töhfəsini verir, üzərinə düşən missiyanı ləyaqətlə davam etdirir.

SOCAR AQS transfers 1.5 million manats to the Fund to Support the Fight against Coronavirus
SOCAR AQS continues its initiatives towards the prevention of the spread of the Coronavirus (Covid-19) in the country and protection of health of citizens, following recommendations of the President Mr. Ilham Aliyev for the private sector on demonstrating social solidarity.
SOCAR AQS transferred 1.5 million manats to the Fund to Support the Fight against Coronavirus that was established as per the order signed by the President Ilham Aliyev on March 19th to stengthen the fight against the coronavirus pandemic in order to minimize the impact of severe fluctuations in the world markets to the population, macroeconomic stability, employment and the private sector. Together with this, the companies of Neqsol Holding that SOCAR AQS is also a part of, transferred a total of 5 million manats to the corresponding Fund.
Additionally, SOCAR AQS employees initiated the purchase of a considerable amount of face masks, thermal imagers, disinfection tools and equipment, testing kits and artificial respiration apparatus from abroad and provided to appropriate bodies to stop the spread of the coronavirus.
Within the Corporate Social Responsibility strategy of the Company, relying on the international best practice of the World Health Organization, as well as following recommendations of the Ministry of Health of Azerbaijan Republic and Operative Headquarter under the Cabinet of Ministers to fight the coronavirus (Covid-19) and stop the spread of the virus, SOCAR AQS has been taking necessary measures starting from February. As such, per the management decision, to strengthen the measures against the Coronavirus pandemic and to control their implementation, the Working Group has been created in the company.
Currently, SOCAR AQS takes steps to raise the awareness about the virus and implements consistent preventive measures to protect the employees working in all the work areas, their family members, instituions they cooperate with, as well as its customers, contractors and subcontractors.
SOCAR AQS does not leave its older employees and employees in need of special care and their family members in such a hard time and implements all the necessary measures for their social isolation and provision with special sensitivity.
The sanitary-epidemiological situation in all the work areas is under strict control, the thermal imagers are being used in entrances, all employees have been provided with the face masks, stations have been established for hand disinfection, awareness video instructions and posters have been prepared and communicated to every member of the organization,  the disinfecting works are being regularly implemented in all the work and household areas in the use of the company.
The “Hotline” center has been created to ensure effective communication, the transport has been arranged for safe transportation of our employees, work-from-home opportunity has been introduced to the office workers, necessary steps have been taken to shift to the new working regimes in the production areas and business trips have been temporarily suspended. All the internal and external meetings are being realized online through the use of modern technological applications.
To strengthen the communication, unity and enthusiasm among our employees working in different geographical locations and from home, SOCAR AQS online corporate radio has begun operating.
The Human Capital Division continues providing online video trainings to ensure uninterrupted development of employees. To protect the physical and psychological wellbeing of its employees and their family members, SOCAR AQS realizes different online initiatives. The Working Group established in the company continues its work online during the Nowruz holidays to ensure continuous implementation of the action plan to combat the disease, regularly follows the measures, recommendations and orders adopted by the government  and takes necessary steps for their application.
As an action to the call in the world and in the country, SOCAR AQS contributes to the countrywide and nationwide measures and continues its mission with dignity.