Tələbələr üçün Enerji Hakatonu baş tutub.
SOCAR AQŞ və Texas A&M Universitetinin birgə təşəbbüsü ilə Enerji Hakatonu keçirilib. Dayanıqlı cəmiyyət, qlobal enerji problemlərinin həllinə həsr olunan layihə zamanı tələbələrdən ibarət komandalar yarışıb. 7-9 fevral tarixlərində Innoland İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzinin dəstəyi ilə keçirilən Enerji Hakatonunda iştirakçı komandalar spesifik enerji problemi ilə bağlı yaradıcı həllər və prototiplər irəli sürüb.
İlk mərhələdə ümumilikdə müraciət edən 50 -dən çox komanda arasından seçilmiş 10 komanda yarışıb. Seçilmiş komandalar Azərbaycan-Fransız Universiteti (UFAZ), Azərbaycan Diplomatik Akademiyası (ADA), Bakı Mühəndislik Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM), Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), Moskva Dövlət Universitetinin Bakı Filialı kimi ali məktəblərin 3 – 4-cü kurs və magistr tələbələrindən ibarət 4 nəfərlik qruplar olub. 10 iştirakçı komanda tərəfindən 48 saat ərzində təklif edilən ideyalar hakimlər kollegiyası tərəfindən qiymətləndirilib.
Azərbaycan-Fransız Universitetinin tələbələrindən ibarət (UFAZ) “Deep divers” komandası – “Duzun qızdırılmasından alınan enerjinin saxlanması”, Bakı Mühəndislik Universitetinin tələbələrindən ibarət “E- zone” komandası “2*2=5 Enerjinin səmərəli saxlanılmasında ağıllı texnologiyaların tətbiqi”, Moskva Dövlət Universitetinin Bakı Filialının tələbələrindən ibarət “Amirli” komandası isə “Su elektrik stansiyalarının modifikasiyası” layihəsi ilə yarışmanın qalibləri olublar.
Bu mərhələnin qalibi olan üç komanda 14-16 fevral tarixlərində Texas A&M Universitetinin təşkil etdiyi Planet üçün yarat 2020 (Invent for the Planet 2020) yarışmasının virtual mərhələsində iştirak edəcək.
Virtual yarışmanın qalibi olacaq bir komanda Planet üçün yarat 2020 (Invent for the Planet 2020) yarışmasının 30 mart-2 aprel tarixlərində ABŞ-ın Texas ştatında keçiriləcək final mərhələsində ölkəmizi təmsil etmək hüququ qazanacaqdır. Müsabiqədə iştirak ilə bağlı bütün xərclər SOCAR AQŞ tərəfindən qarşılanacaqdır.
Yarışmanın nəticəsi olaraq innovativ ideyalar daha sonra inkişaf etdirilə, ölkə sərhədlərini aşan beynəlxalq startup layihəsinə çevrilə bilər.

Energy Hackathon project was held for students
Energy Hackathon was initiated by SOCAR AQS in cooperation with Texas A&M. In the project devoted to sustainable society and global energy solutions, students were competing as a team. In the Hackathon held on February 7-9 with the support of Innoland Incubation and Acceleration Center, participating teams presented innovative solutions and prototypes for the given energy challenge.
10 out of 50 applied teams competed in the first stage of the project. Selected teams consist of 3rd and 4th year, and master students of universities such as French-Azerbaijani University (UFAZ), Azerbaijan Diplomatic Academy (ADA), Baku Engineering University (BAU), Baku Higher Oil School (BHOS), Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and Baku branch of Moscow State University. Solutions designed within 48 hours by 12 participating teams were evaluated by a board of judges.
“E-zone” team representing Baku Engineering University students proposed the “(2*2=5) Using Smart Technologies in the Efficient Storage of Energy”, “Amirli” team representing Baku branch of Moscow State University proposed the “Modification of Hydroelectricity Storage” and “Deep Divers” team representing French-Azerbaijani University proposed “Molten-salt Energy Storage” projects and won.
3 teams passing the Energy Hackathon will participate in the virtual stage of Invent for the Planet 2020 competition organized by Texas A&M on February 14-16.
The winner of the virtual competition will get the opportunity to represent Azerbaijan in the final stage of Invent for the Planet competition held in Texas, USA on March 30 – April 2. All the expenses for participation in the competition will be covered by SOCAR AQS.
As a result of this competition, innovative solutions can be developed further to an international startup project.