SOCAR AQŞ və Halliburton neft sənayəsi üzrə material və xidmətlərin təchizi üzrə geniş əməkdaşlığa dair razılığa gəldilər
Birgə müəssisə Azərbaycanda fəaliyyət göstərəcək
Əməliyyatlara 2020-ci ilin ikinci rübündə start verilməsi gözlənilir
Azərbaycan, 10 fevral 2020–ci il.Bu gün SOCAR AQŞ və Halliburton şirkəti Azərbaycanda neft sənayesi üçün çoxsaylı material və xidmətlərin təchizi üzrə fəaliyyət göstərəcək birgə müəssisənin yaradılmasına dair Anlaşma Memorandumu imzaladılar.
Halliburton şirkətinin Avropa, Avrasiya və Afrika regionu üzrə Baş vitse-prezidenti Ahmed Kenavi bildirib:’’Biz inanırıq ki, SOCAR AQŞ ilə yeni yaradacağımız birgə müəssisəmiz neft sənayesi üçün material və xidmətlərin təchizi üzrə regionun artan tələbatını dünya səviyyəli xidmətlər göstərməklə təmin edə biləcək və  bazarda unikal mövqeyə malik olacaqdır.
Bununla yanaşı, bizim bu müəssisə ilə əməkdaşlığımız ölkənin yüksək texnoloji xidmətlərin lokalizasiyası üzrə strategiyasına dəstək verəcək!’
Birgə müəssisə Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində yerləşəcək. Müəssisə Azərbaycanda həm quruda həm də dənizdə fəaliyyət göstərəcəkdir.
SOCAR AQŞ və Halliburton şirkətləri birgə müəssisənin fəaliyyətə başlamasını 2020-ci ilin ikinci rübündə, razılaşmanın müəyyən olunmuş müddəalarının icrasından sonra həyata keçirməyi planlaşdırır.
Redaktorlar üçün qeyd :
SOCAR AQŞ
SOCAR AQŞ MMC inteqrə olunmuş qazma və quyu xidmətləri göstərən birgə müəssisə kimi SOCAR və Abşeron Qazma Şirkəti tərəfindən 2007-ci ildə təsis edilmişdir. Müəssisənin əsas fəaliyyəti quyuların layihələndirilməsi və planlaşdırılması, neft və qaz quyularının qazılmasıdır. Bundan başqa, şirkət təchizat sistemlərinin, anbar təsərrüfatının və digər əlaqəli xidmətlərin idarə olunması sahəsində də zəngin təcrübəyə malikdir.
Hal-hazırda SOCAR AQŞ Xəzərdə 4 neft və qaz yatağında, o cümlədən dayazsulu “Günəşli”, “Qərbi Abşeron” və “Bulla” yataqlarında mövcud olan 5 platformada 6 qazma qurğusu vasitəsilə qazma işlərini aparır.
Müəssisə həmçinin Türkiyədə ‘’Duz Gölü yeraltı qaz anbarının genişləndirilməsi’’ layihəsi çərçivəsində qazma işlərini uğurla icra etməkdədir.
SOCAR AQŞ Ukrayna və Banqladeşdə fəaliyyət coğrafiyasını genişləndirməklə müvafiq müqavilələr üzrə nəzərdə tutulan işlərin icrasını uğurla həyata keçirib.
SOCAR AQŞ regionda API Spec Q2- Keyfiyyət İdarəetmə Sisteminin standartının tələblərinə uyğun sertifikatı ilə təltif olunmuş ilk və yeganə qazma müəssisəsidir. Şirkətdə 1200 əməkdaş çalışır, onların tam əksəriyyəti Azərbaycan vətəndaşlarıdır.
SOCAR AQŞ 2019-cu ilin sentyabr ayında BMT-nin Qlobal Sazişi üzrə Lider şirkət elan olunub.
Müəssisə NEQSOL Holding-in tərkibinə daxildir, səhmdarları SOCAR və Nobel Oil Services şirkətləridir.
SOCAR AQŞ ilə www.socar-aqs.com, Facebook, LinkedIn, İnstagram və YouTube vasitəsilə əlaqə qurmaq olar
HALLIBURTON
1919-cu ildə qurulan Halliburton şirkəti dünyanın ən böyük neft sənayesi materiallarının və xidmətlərinin tədarükçülərindən biridir. 80-dən çox ölkədə 140 milləti təmsil edən 55.000 işçisi olan şirkət, müştərilərinə karbohidrogenlərin tapılması və geoloji məlumatların idarə edilməsindən tutmuş qazma əməliyyatları, layların qiymətləndirilməsi, quyuların layihələndirilməsi, tamamlanması və hasilatın optimallaşdırılmasına qədər dəyəri artırmağa kömək edir.

SOCAR AQS and Halliburton enter into agreement to provide broad suite of oilfield products and services in Azerbaijan
• JV will be based in Baku, Azerbaijan
• Operations expected to begin in 2Q 2020
AZERBAIJAN – February 10 2020 –SOCAR AQS andHalliburton Company (NYSE: HAL) today announced the companies have signed a Memorandum of Understanding (MOU) to form a new joint venture to provide a broad suite of oilfield products and services in Azerbaijan.
“By aligning with SOCAR AQS, we believe the planned joint venture will be uniquely positioned to bring world-class offerings to meet the region’s growing demands in oilfield products and services,” said Ahmed Kenawi, senior vice president of the Halliburton Europe, Eurasia & Sub-Saharan Africa Region. “Additionally, our collaboration supports the country’s strategy of localizing high-end technological services.”
The joint venture will be based in Baku, Azerbaijan, and will focus its business development and operations both on onshore and offshore Azerbaijan.
SOCAR AQS and Halliburton expect to finalize the joint venture and begin operations in the second quarter of 2020 subject to the agreement and finalization of terms and conditions.
ABOUT SOCAR AQS
SOCAR AQS LLC was established as an integrated drilling and well services management company between the State Oil Company of Azerbaijan Republic and Absheron Drilling Company in 2007. Main scope of activities of the company is provision of work and services related to drilling of oil and gas wells. The company also provides industry specific supply chain management, warehouse management and other related services.
Currently, SOCAR AQS executes oil and gas drilling with 6 rigs on 5 platforms in 4 offshore oil and gas fields in the Caspian, including Shallow Water Gunashli, West Absheron and Bulla- Deniz.
The company successfully implements drilling works in Turkey in the frame of Expansion of Tuz Golu underground gas storage project. SOCAR AQS has also been awarded contracts in Ukraine and Bangladesh.
The company is the first and the only company in the region to have the API Spec Q2 Certificate. SOCAR AQS became the first Azerbaijan company announced as UN Global Compact LEAD in September 2019.
The company has 1200 employees, the majority of which are Azerbaijani citizens.
SOCAR AQS is in NEQSOL Holding and its shareholders are SOCAR and Nobel Oil Services.
Connect with SOCAR AQS on www.socar-aqs.com, Facebook, LinkedIn, İnstagram and  YouTube.
ABOUT HALLIBURTON
Founded in 1919, Halliburton is one of the world's largest providers of products and services to the energy industry. With approximately 55,000 employees, representing 140 nationalities in more than 80 countries, the company helps its customers maximize value throughout the lifecycle of the reservoir – from locating hydrocarbons and managing geological data, to drilling and formation evaluation, well construction and completion, and optimizing production throughout the life of the asset. Visit the company’s website at www.halliburton.com. Connect with Halliburton on Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram and YouTube.