SOCAR AQŞ Qazaxıstanın kəşfiyyat və hasilat şirkəti olan Eureka Oleum üçün kompleks qazma layihəsini təhlükəsiz və səmərəli şəkildə başa çatdırıb.
Layihə çərçivəsində SOCAR AQŞ Eureka Oleum şirkətinə aid üç neft yatağında qazma nəzarəti xidmətləri göstərmişdir. Xidmətlərə dərinliyi 3176, 3222 və 3600 metr olan istiqamətli neft quyularının qazılmasına nəzarət daxil idi. SOCAR AQŞ sifarişçiyə əməliyyatlara müntəzəm nəzarətdə, həmçinin SƏTƏM, quyuya nəzarət, mürrəkkəb geofiziki ölçü avadanlıqlarından istifadə etməklə məlumatların toplanması, kern nümunəsinin götürülməsi, yan lülələrin qazılması və digər quyudibi mürəkkəbləşmələr zamanı dəstək göstərmişdir.
“SOCAR AQŞ qazma və quyulara texniki xidmət göstərilməsi sahəsində böyük təcrübəyə, eləcə də quruda və dənizdə mürəkkəb yataqlarda qazma əməliyyatları üçün bilik və texniki imkanlara malikdir. Hazırkı beynəlxalq inkişaf hədəflərimizin bir hissəsi olaraq, Eureka Oleum ilə olan bu layihə bizim təcrübəmizi bölüşmək üçün daha bir fürsət oldu.
Layihə zamanı insanların təhlükəsizliyi bizim əsas prioritetimiz idi və biz çox şadıq ki, işlər təhlükəsizlik tələblərinə tam uyğun aparılıb,” SOCAR AQŞ-nin Baş direktoru Samir Mollayev bildirib.
Qeyd edək ki, SOCAR AQŞ Qazaxıstan Respublikasında ilk qazma layihəsinin idarə edilməsini öz üzərinə 2020-ci ildə götürmüş və uğurla başa çatdırmışdır. Müqavilə Eureka Oleum yataqlarından birində 3100 metr dərinlikdə istiqamətləndirilmiş neft quyusunun qazılmasına nəzarəti daxil edirdi. 2021-ci ildə SOCAR AQŞ dərinliyi 3309 və 3241 metr olan daha iki neft quyusunun idarə edilməsini davam etdirib.
SOCAR AQŞ 2009-cu ildən Qazma Podratçılarının Beynəlxalq Assosiasiyasının (IADC) üzvüdür və bütün müvafiq beynəlxalq standartlara tam uyğun fəaliyyət göstərir.

SOCAR AQS safely and efficiently delivered a challenging drilling project in the Republic of Kazakhstan, for Eureka Oleum, a Kazakhstan based exploration and production company.
As part of the project, SOCAR AQS provided drilling supervision services at three Eureka Oleum oil fields. The services included supervision of drilling of deviated oil wells with a depth of 3,176, 3,222 and 3,600 meters.
SOCAR AQS assisted the customer with regular operations supervision, supported on HSE, well control, acquiring data using the tough logging conditions tools, coring, side tracks, and helped address other downhole challenges during the operations.
“SOCAR AQS has extensive experience in providing drilling and well services, and the knowledge and technical capabilities to drill in complex onshore and offshore fields. As part of our ongoing international development objectives, the project with Eureka Oleum was another opportunity to provide our proven expertise in the domain.
Over the course of the project, the safety of people was our first priority, and we are immensely satisfied that the works were delivered meeting all safety expectations,” said Samir Mollayev, General Director of SOCAR AQS.
It is worth mentioning that SOCAR AQS managed the first drilling project in the Republic of Kazakhstan in 2020, and it successfully delivered the campaign. The contract involved supervision of drilling of deviated oil well to the depth of 3,100 meters at one of the Eureka Oleum oil fields. In 2021, SOCAR AQS continued to manage two more oil wells with a depth of 3,309 and 3,241 meters.
Note for editors
The company has many years of experience in the field of oil and gas well drilling industry while providing advanced drilling technologies and applying new management methods.