SOCAR AQŞ Vətən Müharibəsinin Anım Günündə şəhidlərimizi dərin hörmət və ehtiramla yad edir
Bu gün Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi və tarix yazan qəhrəman ordumuz, əsgər və zabitlərimizin böyük şücaət və yüksək döyüş hazırlığı nəticəsində zəfərimizlə tamamlanan 44 günlük Vətən Müharibəsinin ildönümüdür.
Azərbaycanın haqq uğrunda olan bu mübarizəsində SOCAR AQŞ-nin 19 əməkdaşı qəhrəman ordumuzun sıralarında ləyaqətlə iştirak etmişdir. Onlardan 1993-cü il təvəllüdlü əməkdaşımız Zeynalov Teymur Tağı oğlu Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olmuşdur. O, qaynar döyüşlərin getdiyi Füzuli rayonunun kəndlərinin və strateji yüksəkliklərinin azad edilməsi zamanı qəhrəmancasına şəhadət zirvəsinə yüksəlmişdir.
Zeynalov Teymur Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Füzulinin azad olunmasına görə” və “Vətən uğrunda” medalları ilə təltif edilmişdir (ölümündən sonra).
Bu gün biz Teymuru ehtiramla anır, Allahdan qəhrəman şəhidimizə rəhmət və ailəsinə səbr diləyirik.
SOCAR AQŞ hər zaman şəhidimizin ailəsinin yanında olacaq və onlara öz maddi və mənəvi dəstəyini göstərməyə davam edəcəkdir.
SOCAR AQŞ-nin Baş Direktoru Samir Mollayev bu tarixi gündə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda hərbi əməliyyatlarda şərəfli döyüş yolu keçən qəhrəman əməkdaşlarımızla görüş keçirmiş, Vətən Müharibəsində qazanılan şanlı qələbə münasibətilə onları təbrik etmiş və torpaqlarımızın işğaldan azad olunması üçün göstərdikləri fədakarlığa görə hər birinə minnətdarlıq bildirmişdir. Görüşdə ərazi bütövlüyümüz uğrunda şəhid olan vətən övladlarının əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Vətən Müharibəsində iştirak etmiş əməkdaşlarımız haqqında məlumatı hər birinizlə paylaşmaqdan və hər zaman onlara borclu olduğumuzu bildirməkdən qürur duyuruq. Gəlin onları bir daha tanıyaq:
• Əsgərov Samir Əlifağa oğlu (Sahədə takelajçı) - Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Cəbrayılın azad olunmasına görə”, “Füzulinin azad olunmasına görə” medalları ilə təltif edilmişdir.
•
• Həbiyev Bəhruz Ələskər oğlu (Qazma ustası) - Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Cəbrayılın azad olunmasına görə”, “Füzulinin azad olunmasına görə” medalları ilə təltif edilmişdir.
• İsmayılov Nicat Yusif oğlu (Dənizdə takelajçı) - Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Cəsur döyüşçü”, “Xocavəndin azad olunmasına görə”, “Füzulinin azad olunmasına  görə” medalları ilə təltif edilmişdir.
• Səlimov Müzəffər Mahmud oğlu (Motorçu) - Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Qubadlının azad olunmasına görə”, “Xocavəndin azad olunmasına görə”, “Cəbrayılın azad olunmasına görə” medalları ilə təltif edilmişdir.
• Ağayev Elvin Sahib oğlu (Çilingər)
• Cabbarov Fuad Adil oğlu (Qazma mühəndisi)
• Ağayev İmran Xanbaba oğlu (Emalatxanaların idarə edilməsi üzrə rəhbər)
• Nəcəfov Azər Nəsrəddin oğlu (Dənizdə yardımçı fəhlə)
• Əsədov Kamil Məhəbbət oğlu (Dənizdə çilingər)
• Sadıqzadə Yusif Natiq oğlu (Dənizdə çilingər)
• Hüseynov Ağarəsul Hafiz oğlu (Qazmaçı köməkçisi)
• Talıbov Qardaşxan Əmiraslan oğlu (Dənizdə takelajçı)
•  İsmayılov Aqil İman oğlu (Dənizdə çilingər)
• Əliyev Səbuhi Nizami oğlu (Sahədə takelajçı)
• Həsənov Fuad Şən oğlu (Qazma ustası)
• İsmayılov Seymur Mirnizami oğlu (Anbardar)
• Məmmədov Sadıq Elşad oğlu (Dənizdə elektrik)
• Qurbanov Cavid Akif oğlu (Sahədə takelajçı)
Vətəni canından əziz tutan qəhrəmanlarımızla fəxr edir, bütün şəhidlərimizin ruhu qarşısında baş əyirik.

SOCAR AQS honors the memory of martyrs on the Day of Remembrance of the Patriotic War
Today is the anniversary of the 44-day Patriotic War, which ended in our victory thanks to the tremendous courage and high combat readiness of our valiant army, soldiers and officers who made history under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces of Azerbaijan Ilham Aliyev.
19 SOCAR AQS employees took part in this fight of Azerbaijan for justice in our heroic army. One of them, our employee Zeynalov Teymur Tagi, born in 1993, became a martyr in the battles for the territorial integrity of Azerbaijan. He died a martyr’s death during the liberation of villages and strategic heights of the Fuzuli region, where fierce battles took place.
Under the order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Zeynalov Teymur was awarded the medals "For the Liberation of Fuzuli" and "For the Motherland" (posthumously).
Today we remember Teymur with great respect, may God rest the soul of our hero. We wish patience to his family.
SOCAR AQS will always be at our martyr family’s side and will continue to support them both financially and morally.
On this historic day, General Director of SOCAR AQS Samir Mollayev met with our heroic employees who were engaged in military actions for the territorial integrity of our country, congratulated them on the glorious victory in the Patriotic War and he thanked each of them for their dedication in liberating our lands from occupation.
At the meeting, the memory of the martyrs who died for the independence and territorial integrity of Azerbaijan was honoured.
We are proud to share with each of you information about our employees who participated in the Patriotic War, and to report that we are indebted to them. Let's get to know them again:
•  Asgarov Samir Alifaga (Site rigger) - Under the order of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev he was awarded the medals "For the liberation of Jebrail", "For the liberation of Fuzuli".
•
• Habiyev Bahruz Alaskar (Toolpusher) - Under the order of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev he was awarded the medals "For the liberation of Jebrail", "For the liberation of Fuzuli".
• Ismayilov Nijat Yusif (Offshore rigger) - Under the order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev he was awarded the medals "Brave Warrior", "For the liberation of Khojavend", "For the liberation of Fuzuli".
• Salimov Muzaffar Mahmud (Motorman) - Under the order of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev he was awarded the medals "For the liberation of Gubadli", "For the liberation of Khojavend", "For the liberation of Jebrail".
• Aghayev Elvin Sahib (Fitter)
• Jabbarov Fuad Adil (Drilling engineer)
• Aghayev Imran Khanbaba (Workshops superintendent)
• Najafov Azer Nasreddin (Roustabout)
• Asadov Kamil Mahabbat (Offshore fitter)
• Sadigzade Yusif Natig (Offshore fitter)
• Huseynov Agharasul Hafiz (Roughneck)
• Talibov Gardashkhan Amiraslan (Offshore rigger)
• Ismayilov Agil Iman (Offshore fitter)
• Aliyev Sabuhi Nizami (Site rigger)
• Hasanov Fuad Shen (Toolpusher)
• Ismayilov Seymur Mirnizami (Warehouseman)
• Mammadov Sadig Elshad (Offshore electrician)
• Gurbanov Javid Akif (Site rigger)
We are proud of our heroes, who prefer their homeland to their lives, and we bow before all our martyrs.