SOCAR AQŞ BMT-nin Qlobal Sazişi üzrə lider elan olunmuş ilk Azərbaycan şirkətidir
SOCAR AQŞ-yə verilən bu qiymət şirkətin BMT-nin Qlobal Sazişi və onun on korporativ sosial məsuliyyət  prinsiplərini  davamlıyerinə yetirdiyinin göstəricisidir
SOCAR AQŞ BMT-nin Qlobal Saziş və sosial məsuliyyət sahəsində qəbul olunmuş 10 prinsipinə uyğunlaşdırılmış biznes fəaliyyətinə əsasən Qlobal Saziş Lideri elan edilib. BMT-nin Nyu Yorkda keçirilən Qlobal Saziş Liderləri həftəsində SOCAR AQŞ dünyanın aparıcı korporativ təşəbbüskarları arasında ən fəal iştirakçı kimi dəyərləndirilib,  dünyanın aparıcı korporativ təşəbbüskar şirkəti seçilib.
BMT-nin Qlobal Sazişinin icraçı direktoru Layz Kinqo deyib: “Lider şirkətlər BMT-nin Qlobal Sazişi çərçivəsində yüksək səviyyədə əməkdaşlıq nümayiş etdirirlər. Bugünkü tədbirdə təqdir olunan və dayanıqlı korporativ inkişafını təkmilləşdirən şirkətlərin timsalında müxtəlif sahədə və səviyyələrdə fəaliyyət göstərən tərəfdaşların birgə əməkdaşlığına böyük ehtiyac duyulur. Biz, bu sahədə atılan addmlarla daha yaxşı dünya qurmağa nail ola bilərik”.
Qeyd edək ki, BMT-nin Qlobal Sazişinin Lider şirkəti təşkilatın Qlobal Sazişi qarşısındakı öhdəliyini nümayiş etdirmək üçün təşkilatın Fəaliyyət Platformalarından ən azı ikisində iştirak edən, təşkilatın 10 prinsipinə və Qlobal Məqsədlərinə uyğun olan qabaqcıl təcrübələrini müəyyənləşdirərək həyata keçirən, bu prinsiplərin reallaşdırılması ilə bağlı ətraflı hesabat təqdim edən şirkətlər arasından seçilir.
SOCAR AQŞ BMT-nin Qlobal Sazişi qarşısındakı öhdəliyini ‘’Davamlı İnkişaf Məqsədləri’’ və ‘’Beynəlxalq Təchizat Zəncirində Düzgün İş’’ fəaliyyət platformalarında iştirak etməklə nümayiş etdirib. Qlobal Sazişin hər bir fəaliyyət platforması şirkətləri, yerli Saziş şəbəkələrini, aparıcı mütəxəssisləri, vətəndaş cəmiyyətlərini, hökumətləri və BMT tərəfdaşlarını mürəkkəb və aidiyyatı məsələləri həll etməyə və Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq istiqamətində innovativ yanaşma sərgiləməyə dəvət edir.

SOCAR AQS becomes the first Azerbaijan company announced as UN Global Compact LEAD
LEAD participation demonstrates the company’s ongoing commitment to the United Nations Global Compact and its Ten Principles
SOCAR AQS has been announced as Global Compact LEAD, based on its business activity participant for its ongoing commitment to the United Nations Global Compact and its Ten Principles for responsible business. Announced at the UN Global Compact Leaders Week in New York, SOCAR AQS was evaluated as being among the most highly-engaged participants of the world’s largest corporate sustainability initiative, and was selected as the leading corporate entrepreneur of the world.
Lise Kingo, CEO and Executive Director of the UN Global Compact, said: “LEAD companies represent the highest level of engagement with the UN Global Compact. More than ever before, the world needs businesses of all sizes — like the ones announced as LEAD today — that continuously work to improve their sustainability performance and take action to build a better world.”
To be eligible for LEAD, a company must be a participant in at least two UN Global Compact Action Platforms to demonstrate the company’s engagement with the UN Global Compact and commitment to defining and fostering leadership practices in line with the Ten Principles and the Global Goals; and submit or commit to submitting an Advanced Communication on Progress — an annual sustainability report detailing progress on implementing the Ten Principles.
SOCAR AQShas demonstrated its commitment to the UN Global Compact this year by participating in Action Platforms on Reporting on the SDGs and Decent Work in Global Supply Chains. Each UN Global Compact Action Platform convenes business, Global Compact Local Networks, leading experts, civil society, Governments, and UN partners to solve complex and interconnected issues and innovate around the Sustainable Development Goals.