SOCAR AQŞ ‘’Qərbi Abşeron’’ yatağında unikal geoloji tədqiqat işləri aparıb
SOCAR AQŞ  10 saylı stasionar dəniz özülündən faktiki dərinliyi 735 m olan 10 nömrəli kəşfiyyat  quyusunun qazma işlərini təhlükəsiz, keyfiyyətlə və ətraf mühitə heç bir ziyan vurmadan uğurla yekunlaşdırdı.
Qeyd edək ki, müəssisə “Qərbi Abşeron” yatağının tam potensialının aşkara çıxarılması istiqamətində bir sıra ilklərə imza atıb. Aparılmış uğurlu geoloji-geofiziki tədqiqat işləri nəticəsində lay təzyiqi ölçülüb, müxtəlif intervallardan kern nümunələri götürülüb, süxurların kollektor xüsusiyyətləri öyrənilib, layın neft-qaz doyumluluğu müəyyənləşdirilib,  layların yatımı, süxurların litoloji kəsilişi və s. dəqiqləşdirilib.
10 saylı özülün Sahə qazma geoloqu Arif Səfərov bildirib: “Qərbi Abşeron” yatağında apardığımız geoloji-geofiziki tədqiqatlar sayəsində əldə olunan uğurlu nəticələr qiymətli məlumat bazası olmaqla yatağın tarixində yeni dövrün başlanmasına böyük təkan verəcək. Belə ki, yataqda baş verə biləcək geoloji mürəkkəbləşmələrin öncədən qarşısının alınması mümkün olacaq və bunun sayəsində quyuların təhlükəsiz qazılması, işlənməsi və işlənmə rejimlərinin düzgün seçilməsi, o cümlədən qaz-kondensat ehtiyatlarının mənimsənilməsi əhəmiyyətli dərəcədə artacaqdır!’’

SOCAR AQS to conduct unique geophysical operations at West Absheron Field
SOCAR AQS completed the works on construction of exploration well # 10, with target depth of 735 m, successfully, without any incidents and without harming the environment.
It should be noted that the company has performed many first of its kind activities for the purpose of investigating the potential of the West Absheron Field. As a result of the conducted geological and geophysical surveys several interpretations about the field have been made, including, but not limited to, calculation of the formation pressure, acquisition of core samples in different depths, and determination of the reservoir characteristics, oil and gas saturations, geological cross-section and dips of the formations.
Well-side geologist of the offshore platform №10, Arif Safarov said: “Results of the specifically conducted geological and geophysical surveys in the field will also provide a solid foundation for the commencement of a brand new period in the history of the field. Thus, prediction and prevention of the possible geological problems will be deemed possible which will in turn result in a substantial increase in terms of safety of well drilling and completion, on-point decision-making related to completion methods, and production of the gas-condensate resources!”